בית משפט השלום פוסק לטובת הסוהרת פביולה בוהדנה וזוגתה – 13.02.2013

קרדיט תמונה: ערוץ 2


ביום זה הורה בית משפט השלום בראשון לציון למשרד הביטחון להכיר בבת שגידלה סוהרת שנספתה באסון הכרמל יחד עם בת זוגה, כבתה הביולוגית.


הסוהרת פאבי בוהדנה שנספתה באסון הכרמל, חיה עם בת זוגה רחלי אלגבסי כידועות בציבור במשך כחמש שנים. השתיים גידלו יחד את 2 ילדיה הביולוגים של בוהדנה, ואת הילדה ג'ולי. בהחלטה משותפת של בנות הזוג, הרתה אלגבסי לגבר שהינו אב ילדיה הביולוגיים של פאבי, והביאה לעולם את ג'ולי, אותה השתיים גידלו יחדיו. מכיוון שג'ולי היא בתה הביולוגית של האלמנה אלגבסי ושל אב ביולוגי שאינו תורם אנונימי, משרד הביטחון טען כי הילדה לא זכאית להכרה כבתה של בוהדנה לצורך קבלת תגמולים לאחר שנספתה.

בערעור על החלטת משרד הביטחון טענה אלגבסי כי יש לבטל החלטה זו, ולהעניק לילדה יחס שווה לזה המגיע לילדיה הביולוגיים. כן נטען כי על פי חוק משפחות שנספו במערכה, ילד זכאי לתגמולים כאשר היה "סמוך על שולחנו של הנספה". השופטת שלומית יעקובוביץ' קבעה כי אין ספק שהילדה היא בתה חורגת של בוהדנה המנוחה. לפי העדויות שהוצגו לפניה היא קבעה כי בנות הזוג ניהלו משק בית משותף והילדה הייתה "סמוכה על שולחנה" של בוהדנה בשעת מותה, וכן הכירה בכך שלילדה היו שלושה הורים. לכן, הורתה השופטת על משרד הביטחון להעניק לילדה את כל הזכויות המגיעות לשני ילדיה הביולוגים.

לאחר קבלת הערעור אמרה אלגבסי לעיתון הארץ: "האישה שאני אמורה לחלוק אתה את השמחה הזאת איננה. אני כל היום מלווה בחיוך עם דמעות. הצדק נעשה. אני שמחה מאוד שבית משפט היה ער ופתוח למקום הזה, לסוג האחר של המשפחה. משרד הביטחון התעקש וטעה לאורך כל הדרך. אם יש עוד כמו ג'ולי במדינה, אני שמחה שפתחנו להם דלתות. אני מקווה שלא יהיו עוד כמו ג'ולי, אבל אם כן, לפחות לא יעברו את מה שאני עברתי".

תוכן זה הוכן על ידי שיתוף פעולה ביום יום בהיסטוריה להט"בית
והמחלקה למעורבות חברתית ותיקון עולם בהסתדרות הציונית העולמית

ערכים נוספים בנושא