ההפגנה מול שגרירות רוסיה בישראל – 05.05.2017

קרדיט תמונה: דבר ראשון

ביום זה התקיימה הפגנה מול שגרירות רוסיה בישראל, במחאה על העלמתם וככל הנראה רציחתם של מאות גברים הומוסקסואלים ונשים טרנסיות בחבל הארץ צ'צ'ניה ברוסיה.

את ההפגנה ארגנה האגודה למען הלהט״ב בישראל, והשתתפו בה פעילים גאים וארגונים נוספים. באפריל אותה שנה, החלו להגיע עדויות מחבל הארץ המוסלמי על כמאה גברים בין הגילאים 16-50 שנעלמו מעל פני השטח, כשהמכנה המשותף ביניהם הוא נטייה מינית הומוסקסואלית. לפי עדויותיהם של מספר גברים שהצליחו לחמוק, אנשי כוחות הבטחון הצ'צ'ניים ריכזו את הגברים בחללים אטומים וצפופים, וטבחו בכל מי שלא שיתף פעולה. "הם היו מעירים אותנו בחמש בבוקר ונותנים לנו לישון רק באחת בלילה. אנשים שונים במהלך היום היו נכנסים ועושים תורות כדי להרביץ לנו. לפעמים הביאו אסירים אחרים, אמרו להם שאנחנו גייז והורו להם להרביץ לנו גם", כך סיפר "אדם" (שם בדוי), שהצליח להימלט.

פרסום זה עורר זעם, ומאות מפגינים ומפגינות הגיעו למחות מול שגרירות רוסיה עם שלטים של "לעולם לא עוד" ו"פוטין אל תדאג, עוד נראה אותך בהאג". לאחר ההפגנה הצטלמו המפגינים כשהם יוצרים צורה של משולש ורוד בחוף הילטון, בדומה למשולש בו סומנו אסירים הומוסקסואליים במלחמת העולם השנייה.

תוכן זה הוכן על ידי שיתוף פעולה ביום יום בהיסטוריה להט"בית
והמחלקה למעורבות חברתית ותיקון עולם בהסתדרות הציונית העולמית

ערכים נוספים בנושא